CHCEME S VÁMI MLUVIT O HPV

V průběhu života se s HPV infekcí setká až 80 % populace. U většiny infekce bez příznaků odezní, ale asi u 20 % nakažených se mohou rozvinout různé formy zhoubných či nezhoubných onemocnění.

Očkování proti HPV má smysl u dětí, žen i mužů.
Pomozte chránit sebe a své blízké před HPV asociovanými onemocněními.

HPV je nejčastější
pohlavně přenosná infekce

Každých 29 hodin
zemřela na rakovinu děložního čípku jedna žena
(v ČR, v roce 2021)

První nebo jediný intimní partner může HPV infekci přenést

We are parents image

Co je to HPV?

Lidský papilomavirus neboli HPV je skupina virů přenosných především intimním kontaktem. Některé typy těchto virů mohou způsobit závažná onemocnění
u mužů i žen.

HPV viry jsou velmi rozšířené, během života se s některým z nich setká až 80 % populace. HPV infekce často bývá bez příznaků a nakažený člověk tak ani nemusí vědět, že může být přenašečem. U části populace však HPV infekce může vést k rozvoji genitálních bradavic nebo k předrakovinným změnám, které mohou vést až k rakovině.

 • HPV je sexuálně přenosná infekce. Může se ale šířit i intimním kontaktem a mazlením. I používání kondomu má jen částečný efekt, protože k přenosu může dojít na nechráněné části pokožky.

 • HPV způsobenými onemocněními mohou onemocnět muži i ženy,
  a proto se v České republice proti této infekci očkují chlapci i dívky.

 • HPV infekci nelze léčit, ale zdravotní pojišťovny hradí nebo přispívají na
  prevenci – ať už na očkování pro děti ve věku 11–14 let včetně, nebo na každoroční prohlídku na gynekologii pro ženy od 15 let.

 • Na onemocnění, které HPV infekce způsobuje u mužů, není zaveden
  screening,
  který by odhalil počáteční fáze onemocnění.

Fakta o HPV

Před některými onemocněními souvisejícími s určitými typy HPV, může chránit očkování

Očkování pomáhá chránit proti genitálním bradavicím a některým typům předrakovinných změn, tzv. prekancerózam, které mohou vést až k rakovině způsobenými specifickými typy HPV.

Očkování ve společnosti navíc vytváří kolektivní imunitu a může snížit koloběh některých typů HPV virů v populaci. Tím prospívá veřejnému zdraví a snižuje náklady na zdravotní péči. Očkování je vhodné pro děti od 9 let věku před začátkem sexuálního života, ale má smysl i u dospělých žen a mužů.

Očkování