Chraňte to
nejcennější
ŽIVOT VAŠICH DĚTÍ

#PROZIVOTBEZHPV

sdílet

HPV příběhy

HPV infekce může způsobit některé druhy rakoviny u žen i mužů a proto je potřeba své děti chránit očkováním. Přečtěte si níže příběhy napříč generacemi.

Ondra Kroutil
14 let
Očkovaný proti HPV
Mirka Škodová
55 let
maminka Denisy a Týny
Karolína Kokešová
26 let
podstoupila konizaci děložního čípku
Denisa Škodová
15 let
Očkovaná proti HPV
Týna Škodová
15 let
Očkovaná proti HPV

Můžeš nám popsat, jak HPV ovlivnilo tvůj život?

Vzpomínám si, že když jsem se dozvěděla, že mám kvůli HPV infekci změny na děložním čípku a budu muset podstoupit konizaci, tak jsem byla dost v šoku. Co si budeme, ve 20 letech si člověk myslí, že je nesmrtelný a takovýmhle věcem vůbec nepřikládá váhu, myslí si, že se mu nemůže nic stát.

"VE 20 LETECH SI ČLOVĚK MYSLÍ, ŽE JE NESMRTELNÝ"

Ačkoliv pocházím z lékařské rodiny, do té doby jsem neměla o téhle infekci ani páru a očkovaná jsem bohužel nebyla. Operaci mi prováděli v nemocnici v Brně na gynekologicko - onkologické ambulanci na Obilním trhu a nikdy nezapomenu to, co jsem tam viděla. Vedle v pokoji byla 15letá slečna s rakovinou prsu, velmi rychle jsem pochopila, že nejsme tak nedotknutelní, jak si myslíme, a to ani když jsme mladí. Pokoj jsem sdílela s moc příjemnou paní, mohlo ji být kolem 40 a bojovala s rakovinou děložního čípku několik let, pořád se jí to vracelo a dnes bohužel vím, že ona svůj boj prohrála.

"OPERACI MI PROVÁDĚLI V NEMOCNICI V BRNĚ"

Ne, že bych si od té doby více cenila zdraví, ale osobní zkušenost je vždy nejlepší učitel (v tomhle případě trochu smutný a určitě to nikomu nepřeji) a věřte, že pravidelnou kontrolu u doktorů nikdy již nevynechám :-).

Co tě přimělo stát se tváří naší kampaně a šířit osvětu o prevenci HPV?

Vlastní zkušenost a touha sdílet něco, co může být doopravdy užitečné a zachránit nejeden život. Více než ráda budu šířit osvětu o zdraví a prevenci. Je to totiž to nejcennější, co máme, a něco, co doopravdy každý z nás potřebujeme, ne jako další módní kousek z nějakého fashion řetězce (tím neříkám, že si ten 15tý svetr zase nekoupím!!). Víte, jak to myslím, zdraví je prostě na prvním místě :-).

Vakcína

Vakcína Gardasil®9 chrání proti onemocnění způsobeným HPV viry, které jsou obsažené ve vakcíně. Vakcinace proti HPV infekci je plně hrazena ze zdravotního pojištění pro všechny děti ve věku 11 – 14 let včetně. Nechte své děti očkovat včas.

Chrání proti 9 typům viru HPV.

Číst více
Více o očkování proti HPV