Zpět

1. mýtus

HPV vakcíny nejsou bezpečné,
mají závažné nežádoucí účinky,
např. neplodnost, onemocnění nervového systému a jiné

FAKT: HPV vakcíny jsou rozsáhle testovány a jsou považovány za bezpečné
Patří mezi nejvýznamější objevy moderní medicíny.

Bezpečnost očkovacích vakcín proti HPV je neustále přísně sledována a opakovaně deklarována Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Nikdy nebylo prokázáno, že HPV vakcíny způsobují neplodnost, onemocnění nervového systému ani jiná závažná onemocnění. Vakcinace může naopak ochránit ženy před budoucími problémy s otěhotněním nebo donošením plodu spojenými s rakovinou děložního čípku.

Jsou považovány za bezpečné
Vakcínami proti lidským papilomavirům neboli HPV se ve světě očkuje už od roku 2006 a celosvětově bylo aplikováno již více než 270 milionů dávek. 1 Během 12 let od zahájení očkování se již začíná projevovat zřetelný pokles výskytu karcinomů děložního čípku. 2-5 Světová zdravotnická organizace (WHO) přezkoumala všechny publikované a dostupné údaje o očkovacích látkách v reálném světě a opakovaně deklarovala HPV vakcíny za bezpečné.1

Reakce po očkování jsou obdobné, jako při jakémkoliv jiném očkování
Nejčastěji se objevuje bolest, zarudnutí nebo otok v místě vpichu či bolest hlavy. 6, 7 Nikdy nebylo prokázáno, že HPV vakcíny způsobují neplodnost, onemocnění nervového systému ani jiná závažná onemocnění. Vakcinace může naopak ochránit ženy před budoucími problémy s otěhotněním nebo donošením plodu spojenými s rakovinou děložního čípku. Možné nežádoucí účinky jsou vždy uvedeny v příbalovém letáku.

Vakcíny nemohou vyvolat onemocnění způsobená HPV, protože neobsahují živé části viru
Vakcíny proti HPV jsou vyráběny metodami genetického inženýrství, nejedná se tedy o oslabené či mrtvé viry, ale o jejich napodobeniny – VLP (Virus-like particles). Ty obsahují pouze povrchové bílkoviny virů, ale nikoli jejich geny. Vakcíny proti HPV nemohou tedy v žádném případě způsobit onemocnění, proti kterému očkujeme. 6, 7

Očkování je nejefektivnější před započetím sexuálního života, tedy před prvním možným setkáním s virem. 8 V České republice je proto podporováno státem ve věku třinácti let u chlapců i dívek. Očkování proti HPV doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO) 9. Účinnost a výsledky preventivního očkování potvrdilo také Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) 10 a americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) 11.

Odborníci se shodují, že jde o velmi spolehlivou metodu, jak své dítě ochránit před infekcí virem HPV. 9

Čtěte dále: HPV vakcíny mohou vyvolat HPV onemocnění, např. rakovinu děložního čípku

další

zdroje:

1. WHO weekly epidemiological report, 14. July 2017.

2. Guo F. et al. Cervical Cancer Incidence in Young U.S. Females After Human Papillomavirus Vaccine Introduction. Am J Prev Med 2018;55(2):197–204.

3. St. Laurent J. et al. HPV vaccination and the effects on rates of HPV-related cancers. Curr Probl Cancer 0 0 0 (2018) 1–14.

4. Garland et al. Impact and Effectiveness of the Quadrivalent Human Papillomavirus Vaccine: A Systematic Review of 10 Years of Real-world Experience. Clinical Infectious Diseases 2016. DOI: 10.1093/cid/ciw354.

5. Luostarinen T et al. Vaccination protects against invasive HPV-associated cancers. Int J Cancer 2017;142:2186-87.

6. Příbalová informace o přípravku Gardasil®.

7. Příbalová informace o přípravku Gardasil®9.

8. www.who.int/immunization/documents.

9. www.who.int/immunization/hpv/vaccines.

10. https://ecdc.europa.eu/en/human-papillomavirus.

11. https://www.cdc.gov/hpv

Ilustrační obrázek

Revoluční změna

Všechny vakcíny proti HPV jsou nyní pro děti ve věku 13 let bez doplatku.

Gardasil

Vakcína Gardasil®9 se podává injekčně. Přečtěte si pečlivě příbalovou informaci o léčivém přípravku.

zavřít