Zpět

2. mýtus

Očkování chlapců proti HPV je zbytečné
– nemají děložní čípek

FAKT: Očkování má smysl i u chlapců

S HPV se setká asi 80 % populace bez rozdílu pohlaví. Muži mohou nejen přenést viry HPV na svou partnerku či partnera, ale HPV způsobuje i u nich závažná onemocnění. Jedná se o rakovinu análního otvoru, jejíž výskyt v posledních letech výrazně stoupá. Dále HPV stojí za nezhoubnými, ale často úpornými genitálními bradavicemi, které mohou ovlivnit jak fyzické zdraví, tak přinést psychické a sociální problémy. Očkování vakcínami Gardasil® a Gardasil®9 do značné míry chrání před genitálními bradavicemi a rakovinou, způsobenou HPV viry.

Léčba HPV onemocnění u mužů
V současné době nemůžeme léčit příčinu, ale pouze následky. Po nálezu jakýchkoli změn na genitálu či v okolí řiti by se měl muž vydat za urologem nebo dermatovenerologem. Genitální bradavice se léčí pomocí dermatologických mastí či krémů, v případě jejich většího výskytu lze zvolit chirurgický zákrok, při němž je odstraněna postižená tkáň (léčba lokální destrukcí – snesením ostrou lžičkou, odpařením laserem či poleptáním). Zhoubná onemocnění se řeší chirurgicky s případnou následnou onkologickou léčbou.

Jaké jsou rizikové faktory, jež mohou způsobit onkologické onemocnění související s HPV u mužů?
Stejně jako u rakoviny děložního čípku mohou některé faktory zvýšit pravděpodobnost vývoje rakoviny související s HPV také u mužů:

  • Trvalá infekce HPV
  • Kouření. Může zvýšit pravděpodobnost, že HPV setrvá v těle.
  • Sexuální partneři. Čím více sexuálních partnerů člověk má, tím vyšší je riziko setkání s různými typy HPV. Nicméně nákaza virem HPV může nastat už při prvním sexuálním kontaktu.
  • Oslabený imunitní systém. Lidé, kteří jsou imunokompromitováni (například lidé s HIV nebo AIDS, příjemci transplantovaných orgánů nebo lidé, kteří užívají léky, jež potlačují imunitní systém), jsou vystaveni zvýšenému riziku infekce genitálním HPV.

Prevence nákazy HPV u mužů
V případě mužů není zaveden screening, který by odhalil počáteční stádium rakoviny, jako je tomu u děložního čípku žen. Právě proto je pro muže očkování proti HPV velmi zásadní. Většina vyspělých států očkování chlapcům hradí a od roku 2018 mezi tyto státy patří také Česká republika. Třináctileté chlapce lze tedy očkovat s úhradou z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Očkování chlapce chrání nejen před HPV infekcí, a tedy možným HPV onemocněním, ale také před přenosem HPV na jejich budoucí partnerku či partnera. V neposlední řadě se očkováním dívek i chlapců zvyšuje kolektivní imunita, která obecně vede ke snížení výskytu viru v populaci.

Čtěte dále: V rodině rakovinu nebo HPV nemáme - naše dítě neonemocní

předchozí další

Další zdroje informací: