Mýty a fakta

Kde mám hledat spolehlivé informace o HPV?

Informace o HPV a o očkování proti HPV získáte na důvěryhodných a spolehlivých zdrojích jako jsou tyto:

Lze infekci HPV virem vyléčit?

Ne. Infekcí HPV se během dospělosti nakazí zhruba 80 % lidí. U velké části z nich spontánně vymizí, ale zhruba u 20 % časem vyvolá závažné onemocnění. Dopředu ovšem není možné určit, u koho bude mít působení viru vážné následky a u koho nikoliv.

Je toto očkování bezpečné?

Bezpečnost všech HPV vakcín byla prověřena v klinických studiích i v praxi. Očkuje se již více než 10 let, a to po celém světě. HPV vakcíny nemohou vyvolat infekci lidským papilomavirem, protože neobsahují živé části viru. Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně vydala hodnotící zprávu týkající se bezpečnosti HPV vakcín a prohlásila je za extrémně bezpečné.

Jaké jsou k dispozici vakcíny, kterými se očkuje?

V současnosti jsou na výběr tři vakcíny, obsahující různý počet HPV typů.

Je nutné, aby se dítě očkovalo už mezi 13. a 14. rokem věku? Vždyť první sexuální zkušenosti sbírá až později.

Virus HPV se nepřenáší pouze pohlavním stykem, stačí již intimní kontakt, nakazit se tedy lze i při orálním sexu nebo mazlení (pettingu). Asi 50 % nových infekcí HPV se objeví u mladých lidí mezi 15 až 24 lety. Proto má největší smysl očkovat před tímto obdobím resp. před zahájením sexuálního života. Také zdravotní pojišťovny směřují svou finanční podporu očkování na chlapce a dívky před toto období. V případě ČR je to věk 13 let, kdy probíhá očkování proti HPV nejčastěji v rámci preventivní prohlídky.

Kde mohu nechat své dítě naočkovat?

Standardně očkuje proti HPV praktický lékař pro děti a dorost v rámci preventivní prohlídky ve 13 letech. V tuto dobu totiž přispívá na očkování z veřejného zdravotniho pojištění pojišťovna, a to jak dívkám tak chlapcům. Mimo toto věkové období si již musí očkování plně hradit pacient z vlastních prostředků. Očkování provádí také gynekolog či očkovací centrum.

Mohu své dítě nechat očkovat, když je nemocné?

Stejně jako v případě jakéhokoliv jiného očkování by pacient v době očkování neměl trpět akutním horečnatým onemocněním. Zdravotní stav vašeho dítěte posoudí ošetřující lékař.

Jaká je cena vakcíny Gardasil®9?

Orientační cena vakcíny je 4 000 Kč za jednu dávku pro samoplátce (bez aplikačních poplatků). Orientační cena pro třídávkové schéma je tedy 12 000 Kč. Pro dívky a chlapce ve věku 13 let je vakcína částěčně hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Ostatní pacienti se mohou informovat u své pojišťovny na možnosti příspěvků z preventivních fondů.

Jak se vakcína Gardasil®/Gardasil®9 aplikuje?

Vakcíny proti HPV se aplikují injekčně do svalu. Nejčastěji do oblasti deltového svalu horní paže.

Je nutné chodit na pravidelné gynekologické prohlídky i po očkování?

Vakcinace nenahrazuje pravidelný screening děložního čípku. Protože žádná očkovací látka není účinná na 100 % a přípravek Gardasil®/Gardasil®9 nezajišťuje ochranu proti každému typu HPV ani proti již existující HPV infekci, je nutné docházet na pravidelné gynekologické prohlídky.

Neexistuje jiná ochrana před HPV než očkování?

Ne. Výjimkou je celoživotní sexuální abstinence. Do jisté míry chrání kondom, není to však ochrana dokonalá, může dojít k přenosu viru na nechráněných místech. Riziko snižuje menší počet sexuálních partnerů, ale na druhou stranu je možné se nakazit už od prvního partnera. Člověk s HPV většinou nemá žádné obtíže, takže neví, že je přenašečem viru. Účinnou ochranou je tedy očkování, i když samozřejmě ani u očkování nelze garantovat 100% ochranu.


Pokud máte další dotazy, obraťte se, prosím, na praktického lékaře pro děti a dorost, gynekologa či očkovací centrum.