JAK SE MOHU
PROTI HPV
CHRÁNIT?

Jaká existuje ochrana proti HPV?

  1. HPV infekci nelze vyléčit. Jedním z účinných způsobů prevence je očkování. Vakcína Gardasil®9 poskytuje až 90% ochranu proti rakovině děložního čípku a až 90% ochranu proti genitálním bradavicím.
  2. Očkování je nejúčinější, je-li podáno před zahájením sexuálního života a tedy před možným prvním setkáním s HPV viry. Proto je v ČR očkování proti HPV plně hrazeno dětem ve 13 letech.
  3. Pokud jste hrazené očkování propásla, nezoufejte, nikdy není pozdě! Očkování proti HPV má smysl i v dospělosti. Pokud jste se již s nějakým HPV virem setkala, očkování vám stále nabízí ochranu před onemocněními souvisejícími s dalšími HPV typy, obsaženými v očkovací látce.
  4. Očkování proti HPV se starším 15 let podává ve třech dávkách a není hrazeno ze zdravotního pojištění. Můžete se ovšem informovat u své pojišťovny o možnostech příspěvků z preventivních fondů.

Kde se mohu nechat naočkovat proti HPV?

Ženy může naočkovat gynekolog, praktický lékař pro dospělé nebo očkovací centrum. Pokud ještě nejste zaregistrovaná u žádného gynekologa, jejich seznam s interaktivní mapou je dostupný zde. Gynekologa si také můžete vyhledat v mobilní aplikaci Preventivka, která vám umí připomenout, kdy je správný čas na preventivní prohlídku.

Pokud vám očkování dává smysl, doporučte ho i svému stálému partnerovi. Muži mohou využít služeb praktického lékaře nebo očkovacího centra.

ZAREZERVOVAT TERMÍN V OČKOVACÍM CENTRU zobrazit seznam gynekologů

Vakcína Gardasil®9

Gardasil®9 je vakcína proti lidským papilomavirům, která poskytuje širokou ochranu proti onemocněním způsobeným HPV typy obsaženými ve vakcíně, jako jsou rakovina děložního čípku, análního otvoru, vulvy, vaginy a genitální bradavice.

Gardasil®9 chrání proti 9 typům HPV: proti 2 typům způsobujícím genitální bradavice (6, 11) a dále proti 7 vysoce rizikovým typům HPV způsobujícím zhoubná onemocnění (16, 18, 31, 33, 45, 52, 58).

Pokrytí ochrany proti rakovině děložního čípku
90%
Pokrytí ochrany proti rakovině análního otvoru, vulvy a vaginy
85-95%
Pokrytí ochrany proti genitálním bradavicím
90%

Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně vydala hodnotící zprávu týkající se bezpečnosti HPV vakcín a prohlásila je za bezpečné. Gardasil®9 je zaregistrován v 254 zemích a celosvětově bylo podáno stovky milionů dávek této vakcíny. Případné nežádoucí účinky jsou u této vakcíny vždy lokální a krátkodobé (bolest či otok v místě vpichu).

U jedinců starších 15 let se používá třídávkové očkovací schéma:

1. dávka Dnes
2. dávka za 2 měsíce po 1. dávce
3. dávka 6. měsíc po 1. dávce

Věk 9 až 14 let

1. dávka Dnes
2. dávka za 5-13 měsíců

Jaká další ochrana proti HPV existuje?

KONDOM

Sexuálně aktivním jedincům poskytuje částečnou ochranu kondom, k přenosu infekce však může dojít na nechráněných místech.

Sexuální partneři

Riziko se dále snižuje s počtem sexuálních partnerů – čím méně jich je, tím je šance na infekci nižší. Nakazit se ovšem můžete již od prvního / nebo jediného partnera, protože člověk s HPV infekcí často nemá žádné potíže či příznaky.

SeXUÁLNÍ ABSTINENCE

Nejúčinnější ochranou proti HPV je celoživotní sexuální abstinence. Však již jeden z prvních výzkumů rakoviny děložního čípku objevil, že se toto onemocnění prakticky neobjevovalo mezi jeptiškami!

PREVENTIVNÍ GYNEKOLOGICKÉ PROHLÍDKY

Každá žena by si měla dojít na preventivní gynekologickou prohlídku alespoň jednou za rok. Během prohlídky gynekolog totiž provádí stěr z děložního čípku (tzv. cytologii), který dokáže včas odhalit případné změny v buněčné tkáni. Ještě přesnějším nástrojem je HPV DNA test, který je ženám ve věku 35 a 45 hrazen ze zdravotního pojištění.

Zhruba 50 % žen na pravidelné gynekologické prohlídky nechodí a vystavují se tak zvýšenému riziku výskytu zhoubných onemocnění. Toto smutné pravidlo platí zejména u starších žen, u kterých je riziko bohužel nejvyšší. Poraďte se se svým gynekologem o možnostech očkování proti HPV.

Už víte o hpv všechno?
CO VÍTE
O HPV?