Za chvíli z ní

Očkování proti HPV

Víte, kdy je nejlepší čas na očkování vašich dětí, a v jakém věku je toto očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění?

Mýty a fakta

Základní informace o očkování

Proč očkovat?

Očkování je účinnou prevencí před nákazou HPV viry, jedná se o standardní a uznávanou metodu. HPV viry mohou způsobit závažná onemocnění u mužů i žen. K nákaze viry HPV může dojít i při intimním kontaktu, aniž by došlo k pohlavnímu styku. S HPV se za život setká 80 % mužů a žen. Díky očkování si tělo vytvoří ochranu do budoucna.

Jak vybrat vakcínu?

Vakcíny Gardasil®9 a Gardasil® chrání proti nejčastějším typům HPV, které způsobují rakovinu děložního čípku, análního otvoru, vulvy, vaginy a genitální bradavice. Poraďte se o možnostech očkování s vaším lékařem a všechny informace hledejte u spolehlivých a důvěryhodných zdrojů.

Cena očkování

Vakcíny Gardasil®9 a Gardasil® jsou pro dívky a chlapce ve věku 13 let částečně hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Ostatní pacienti se mohou informovat u své pojišťovny na možnosti příspěvků z preventivních fondů. Přehled o ceně za očkování vakcínou Gardasil®9 naleznete zde, přehled o ceně za očkování vakcínou Gardasil® zde.

 

Očkovací kalendář

Očkování se doporučuje chlapcům a dívkám ještě před zahájením sexuálního života, tedy před možným prvním setkáním s virem. V tomto období je účinek očkování nejlepší.

 

Očkování je možné již od devíti let věku. V České republice je očkování proti HPV chlapcům i dívkám částečně hrazeno ve 13 letech.

Věk 9 až 14 let*
Věk 15 let a starší

*Přípravek Gardasil 9 lze podat podle třídávkového schématu (0, 2, 6 měsíců). Druhá dávka se má podat nejméně jeden měsíc po první dávce a třetí dávka se má podat nejméně 3 měsíce po druhé dávce. Všechny tři dávky mají být podány v průběhu jednoho roku.

Věk 9 až 13 let**
Věk 14 let a starší

**Alternativně lze podat podle třídávkového schématu (0, 2, 6 měsíců). Druhou dávku je nutno podat nejméně jeden měsíc po první dávce a třetí dávku je nutno podat nejméně 3 měsíce po druhé dávce. Všechny tři dávky musí být podány během období jednoho roku.

Další informace o očkování

Průběh očkování

U třináctiletých dívek a chlapců, kteří mají očkování hrazené ze zdravotního pojištění, probíhá očkování u jejich dětského lékaře. Dívky a ženy může očkovat i gynekolog a všichni se mohou také nechat naočkovat v očkovacím centru. Vakcíny proti HPV se aplikují injekčně do svalu. Nejčastěji do oblasti deltového svalu horní paže. Počet dávek závisí na věku v době podání první injekce. Například při očkování vakcínou Gardasil®9, pokud je pacient ve věku 9 až 14 let, sestává se očkování celkem ze dvou injekcí. Pokud je ve věku 15 let nebo starší, obdrží celkem tři injekce.

Opatření při očkování a možné nežádoucí reakce

Očkování proti HPV vakcínami Gardasil®9 i Gardasil® bývá obecně dobře snášeno. Stejně jako v případě jakéhokoliv jiného očkování by pacient v době očkování neměl trpět akutním horečnatým onemocněním a po aplikaci očkovací látky se doporučuje vynechat větší fyzická zátěž. Po podání očkovací látky je nutno počkat ještě asi 15 minut pod dohledem zdravotnického personálu pro případ vzácných anafylaktických reakcí či mdlob. Nejčastějšími nežádoucími účinky jsou lokální reakce v místě vpichu jako je zarudnutí, otok či bolestivost a také bolest hlavy. Pro více informací o možných nežádoucích přihodách si pečlivě přečtěte příbalovou informaci.

Chcete zjistit více? Podívejte se na nejčastější otázky a odpovědi.

 

Vakcíny

Vakcíny Gardasil®9 a Gardasil® chrání proti onemocněním způsobeným HPV viry, které jsou obsažené ve vakcíně. Vakcinace proti HPV infekci je ve 13 letech dítěte podporována státem a částečně hrazena ze zdravotního pojištění. Nechte své děti očkovat včas.

Chrání proti 9 typům viru HPV.

Číst více

Chrání proti 4 typům viru HPV.

Číst více