HPV?
CO TO JE?

HPV = LIDSKÝ PAPILOMAVIRUS

Jedná se o nejčastější sexuálně přenosnou infekci, která je často bez příznaků.

HPV viry napadají populaci bez rozdílu věku a pohlaví. Během života se jimi nakazí 80 % žen i mužů.

HPV infekce způsobuje téměř 100 % případů rakoviny děložního čípku a 90 % případů genitálních bradavic.

Na HPV infekci neexistuje lék, účinnou ochranu však poskytuje očkování.

Co JE HPV?

  1. HPV je nejčastější sexuálně přenosná infekce. Šíří se zejména pohlavním stykem a přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány. K přenosu může dojít i bez penetrace, stačí kontakt s nakaženou sliznicí nebo pokožkou. Tato infekce je často bez jakýchkoliv příznaků, nakažený jedinec o ní nemá tušení a šíří ji dál.
  2. Lidským papilomavirem (HPV) se během života nakazí 80 % žen i mužů. Ve většině případů spontánně vymizí, ale zhruba u 20 % nakažených se mohou vyskytnout různé formy zhoubných či nezhoubných onemocnění. Bohužel není možné určit, u koho se HPV infekce projeví a u koho ne.
  3. Vysoce rizikové typy HPV způsobují téměř 100 % případů rakoviny děložního čípku. Na toto onemocnění v ČR zemře každých 30 hodin jedna žena. Ve spojitosti s HPV může ale dojít i k dalším vážným komplikacím jako je rakovina vulvy a vagíny u žen a společná s muži je pak rakovina anu/řitního otvoru. Nízce rizikové typy HPV způsobují zejména genitální bradavice. Ty nepatří mezi zhoubná onemocnění, jejich léčba však může být bolestivá a frustrující, protože se onemocnění často vrací.
Na HPV zemře
v ČR každých
30 hodin
jedna žena

Onemocnění u žen

V Evropě ročně nově onemocní v důsledku HPV odhadem1,2,3:

Genitální bradavice
510 000 žen
Předrakovinové změny na děložním čípku
389 980 žen
Rakovina děložního čípku
58 169 žen
Rakovina vulvy a vaginy
19 453 žen
Rakovina análního otvoru
8 449 žen

Onemocnění u mužů

V Evropě ročně nově onemocní v důsledku HPV odhadem2,3:

Genitální bradavice
428 000 mužů
Rakovina análního otvoru
4 327 mužů

Genitální bradavice

Genitální bradavice nebo tzv. kondylomata (fíčky) jsou měkké výstupky na kůži a sliznici v genitální oblasti. Mohou postihnout penis, vulvu, vaginu, děložní čípek, nebo je můžeme nalézt v okolí řitního otvoru. Genitální bradavice postihují ve stejné míře ženy i muže a partneři si je mezi sebou vzájemně často přenášejí. Toto onemocnění může narušit partnerský život a je psychicky náročné. I z toho důvodu, že se kondylomata často vracejí. Proti HPV typům 6 a 11, které vyvolávají více než 90 % případů genitálních bradavic, je možné se nechat očkovat, čímž můžete pomoci onemocnění předejít.

Předrakovinové změny na děložním čípku

Přednádorové změny většinou nepůsobí žádné subjektivní potíže, pokud ale nejsou včas léčeny, rozvíjí se v rakovinu děložního čípku. Lze je odhalit na pravidelných prohlídkách u gynekologa (tzv. screening). Dle závažnosti se řeší tzv. konizací, kdy je chirurgicky odstraněna část děložního čípku. Proti několika HPV typům, které vyvolávají tyto předrakovinové změny a následně rakovinu děložního čípku, je možné se nechat očkovat, čímž můžete pomoci onemocnění předejít.4

Rakovina děložního čípku

Rakovina děložního čípku souvisí s chronickou HPV infekcí. Jedná se o velmi závažné onemocnění, které je třetí nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen v ČR mezi 15 a 44 rokem života. HPV viry nepozorovaně přežívají v buňkách děložního čípku někdy i celá desetiletí. Riziko rakoviny děložního čípku stoupá již po začátku sexuálního života, ovšem po dovršení 35 let výskyt rakoviny děložního čípku výrazně roste. Příznaky se objevují obvykle až v pozdním stádiu nemoci, kdy je léčba obtížnější. Pro včasné zachycení přednádorových změn je proto důležité docházet na pravidelné gynekologické prohlídky. Účinnou prevencí je očkování proti více HPV typům, které mohou vyvolat rakovinu děložního čípku.4,5

Rakovina vulvy a vaginy

Rakovina vulvy (vnější ženské pohlavní orgány) a vaginy (pochvy) se v počátečním stádiu při běžných gynekologických prohlídkách obtížně rozeznávají, příznaky lze často zaměnit za projevy jiných gynekologických onemocnění. Nebývají odhaleny včas, protože v rámci screeningu na rakovinu děložního čípku můžou unikat rozpoznání. Nejčastěji se rakovina vulvy a vaginy vyskytuje u žen ve vyšším věku, ale může postihnout i mladší ženy. Tyto typy rakoviny často nenávratně poškozují intimní partie. Proti HPV typům, které vyvolávají rakovinu vulvy a vaginy nejčastěji, je možné se nechat očkovat, čímž můžete pomoci nemoci předejít.

Rakovina análního otvoru

Vyskytuje se jak u ženské, tak mužské populace. V posledních letech stoupá výskyt tohoto typu rakoviny. Přednádorové změny většinou nepůsobí žádné subjektivní potíže a screeningové vyšetření se neprovádí, proto bývá rakovina anu odhalena pozdě. Proti HPV typům, které vyvolávají rakovinu análního otvoru nejčastěji, je možné se nechat očkovat, čímž můžete pomoci nemoci předejít.

Nejvyšší počet případů rakoviny děložního čípku v ČR byl zaznamenán u žen ve věku 40-44 let (odhad za rok 2020)6.

Nejvyšší incidence rakoviny děložního čípku je mezi 40 - 49 lety. Toto zhoubné onemocnění vzniká zhruba 15 let od první HPV infekce. Proto je vhodné očkovat proti HPV dívky i chlapce před začátkem sexuálního života. V ČR je toto očkování plně hrazeno ve 13 letech.

Roční počty nových případů
0
15-19
9
20-24
30
25-29
49
30-34
65
35-39
92
40-44
86
45-49
67
50-54
64
55-59
64
60-64
70
65-69
66
70-74
48
75-79
29
80-84
30
85+
JAK SE MOHU PROTI HPV CHRÁNIT?
Zdroje:
  1. Hartwig S et al. Estimation of the epidemiological burden of HPV-related anogenital cancers, precancerous lesions, and genital warts in women and men in Europe: potential additional benefit of a nine-valent second generation HPV vaccine compared to first generation HPV vaccines. Papillomavirus Res 2015; 1:90–100.
  2. ECIS, Estimates of cancer incidence and mortality in Europe in 2020, dostupné na: https://ecis.jrc.ec.europa.eu/
  3. European Cancer Organisation, A Four Step Plan for Eliminating HPV Cancers in Europe, 2020, dostupné na https://www.europeancancer.org/2-standard/111-the-impact-of-hpv
  4. Serrano B. Et al. European Journal of Cancer (2015) 51, 1732– 1741
  5. J. St. Laurent et al., HPV vaccination and the effects on rates of HPV-related cancers, Current Problems in Cancer (2018)
  6. Zdroj: https://hpvcentre.net/statistics/reports/CZE.pdf
CO VÍTE
O HPV?