PÁNOVÉ, UDĚLEJTE SI ČAS NA SVÉ ZDRAVÍ

8 z 10 lidí se někdy v životě může virem HPV nakazit. U většiny infekce odezní bez příznaků. U části lidí se ale mohou rozvinout HPV asociovaná onemocnění. U mužů může HPV infekce způsobit genitální bradavice nebo rakovinu análního otvoru. Zeptejte se svého ošetřujícího lékaře na možnost očkování proti HPV.

Chci zlepšit svou ochranu

Co je to HPV?

Lidský papilomavirus neboli HPV je skupina virů přenosných především intimním kontaktem. Některé typy těchto virů mohou způsobit závažná onemocnění u mužů i žen.

HPV viry jsou velmi rozšířené, během života se s některým z nich setká až 80 % populace. Často navíc bývá bez příznaků a nakažený člověk tak ani nemusí vědět, že je přenašečem. U části populace však HPV infekce může vést ke genitálním bradavicím nebo určitým předrakovinným změnám, které mohou vést až k rakovině.

  • HPV je sexuálně přenosná infekce. Může se ale šířit i intimním kontaktem a mazlením. I používání kondomu má jen částečný efekt, protože k přenosu může dojít na nechráněné části těla.

  • Mnoho lidí nakažených HPV nemá žádné příznaky a mohou být pouze přenašeči.

  • V průběhu života se s HPV může setkat až 80 % populace, ale ve většině případů je infekce bezpříznaková a sama odezní.

  • HPV způsobenými onemocněními mohou onemocně muži i ženy.

  • Zdravotní pojišťovny přispívají na prevenci onemocnění souvisejících s HPV – u mužů jsou to hlavně příspěvky na očkování z preventivních fondů.

  • Na onemocnění, které HPV infekce u mužů způsobuje, není zaveden screening, který by odhalil počáteční fáze onemocnění.

We are parents image

Co může infekce HPV způsobit u mužů?

Genitální bradavice

Bradavice se mohou objevit u dětí, žen i mužů a jedná se o nepříjemné onemocnění, které se v mnoha případech opakovaně vrací a jeho výskyt v poslední dekádě vzrostl. Očkování proti němu pomáhá chránit.

Rakovina análního otvoru

HPV infekce způsobuje kolem 60 % případů rakoviny análního otvoru. Toto onemocnění může postihnout ženy i muže.

Pomozte předcházet těmto onemocněním

Prevence HPV onemocnění

Pomocí očkování můžete zvýšit svoji ochranu proti některým HPV onemocněním.

V ČR se očkuje už od roku 2006

Očkování pomáhá chránit např. proti genitálním bradavicím nebo rakovině análního otvoru, které způsobují určité typy HPV.

Pojišťovny přispívají na očkování

Informujte se u své zdravotní pojišťovny o možnosti příspěvku na očkování proti HPV z preventivních fondů.

Absence pravidelného screeningu

U mužů neexistuje pravidelný preventivní screening proti HPV onemocněním, jako jsou u žen gynekologické prohlídky. Očkování mužů tak představuje vhodnou prevenci.

Vakcína Gardasil®9

Gardasil®9 může poskytovat prevenci až proti 90 % případů výskytu genitálních bradavic. Dále může chránit i proti některým dalším HPV onemocněním.

Posílení kolektivní imunity

Očkováním můžete ochránit sebe, ale také přispějete k možné eliminaci některých HPV typů ve společnosti.

Jak zlepšit svou
ochranu?

Očkování proti HPV můžete konzultovat se svým praktickým lékařem nebo v očkovacím centru

Mohlo by vás zajímat

Kolik stojí očkování proti HPV

Orientační cena za 1 dávku vakcíny Gardasil®9 je 3 200 Kč. Pro starší 15 let platí třídávkové schéma. Na očkování je možné čerpat příspěvek z preventivních fondů zdravotních pojišťoven.

Kde se mohu nechat naočkovat?

Dospělí muži se mohou nechat naočkovat po konzultaci s lékařem u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru.

V kolika dávkách se očkují dospělí muži?

Pro jedince starší 15 let platí třídávkové očkovací schéma. Druhá dávka se aplikuje nejméně 1 měsíc po první a třetí dávka nejdříve 3 měsíce po druhé dávce.

Zobrazit více

Nebojte se oslovit svého ošetřujícího lékaře:

Dobrý den, pane doktore / paní doktorko,

rád bych s Vámi konzultoval možnost očkování proti HPV.

Prosím, dejte mi vědět, jaké další kroky je potřeba učinit.

Děkuji a těším se na Vaši odpověď.
S pozdravem,
[Vaše Jméno]

Dobrý den, pane doktore / paní doktorko,

rád bych s Vámi konzultoval možnost očkování proti HPV.

Prosím, dejte mi vědět, jaké další kroky je potřeba učinit.
...

Často kladené otázky

Je HPV pohlavně přenosná infekce?

Ano. Pravdou je, že hlavní zdroj přenosu je intimní kontakt. Až 80 % populace je alespoň jednou v životě infikováno virem HPV. U většiny infekce ale bez příznaků odezní, jen asi u 20 % nakažených se mohou rozvinout různé formy zhoubných či nezhoubných onemocnění. HPV se může přenášet i nepohlavním intimním stykem či mazlením.

Jaké je riziko přenosu HPV při orálním či análním sexu?

Při přenosu HPV hraje roli kontakt infikované tkáně, to znamená, že přenos je možný orálním i análním sexem, a to i v případě použití kondomu. K přenosu HPV může totiž dojít na nechráněné části těla.

Jak poznám, že mám HPV?

HPV infekce nemusí být řadu měsíců a let zřejmá a může probíhat bezpříznakově. V mnoha případech si s infekcí poradí imunitní systém a tělo se jí dokáže zbavit. To ale neplatí vždy. A právě při dlouhododobé, mnohdy nepozorované infekci HPV vzrůstá riziko rozvoje některých onemocnění, jako jsou genitální bradavice, předrakovinné změny nebo rakovina análního otvoru.

I muži mohou u svého urologa, dermatologa nebo dermatovenerologa podstoupit test na přítomnost HPV viru. Stěr se provádí z močové trubice nebo z penisu. Test si pacient hradí sám.

Co jsou genitální bradavice?

Genitální bradavice, nebo také kondylomata, jsou ploché, na dotek hladké až sametové papuly (drobné vyvýšeniny) v oblasti genitálií. Genitální bradavice jsou způsobeny HPV infekcí. Zbarveny mohou být stejně jako okolní kůže nebo mohou nabývat různých odstínů mezi bílou a hnědou.

Existuje pro muže pravidelný screening HPV onemocnění?

Pro nerizikové části populace v současné době neexistuje pravidelný screening rakoviny análního otvoru. Očkování tedy představuje vhodný způsob prevence.

Jak dlouho se proti HPV očkuje?

V České republice i v dalších zemích po celém světe se očkuje od roku 2006. Celosvětově bylo distribuováno přes 500 milionů dávek vakcín proti HPV.

Je Gardasil®9 tzv. živá vakcína?

Gardasil®9 není živá vakcína. Jedná se o inaktivovanou vakcínu. Není tak možné, aby způsobila jakékoliv onemocnění spojené s HPV.

Kde je možné se naočkovat?

Očkování může provádět ošetřující praktický lékař, případně urolog či dermatovenerolog, ale je možné také absolvovat očkování v některém z očkovacích center.

Kolik stojí jedna očkovací dávka vakcíny Gardasil®9?

Orientační cena jedné dávky vakcíny Gardasil®9 se pohybuje kolem 3 200 Kč, ale může se mírně lišit podle ceníku ordinace nebo očkovacího centra, kde bude aplikována.

Další rady pro