DÁMY, NAJDĚTE SI ČAS NA SVÉ ZDRAVÍ

Infekce některými typy HPV viru může způsobit genitální bradavice nebo některé typy předrakovinných změn, které mohou vést až k rakovině. Očkování proti HPV má smysl i v dospělosti.

Chci zlepšit svou ochranu

Co je to HPV?

Lidský papilomavirus neboli HPV je skupina virů přenosných především intimním kontaktem. Některé typy těchto virů mohou způsobit závažná onemocnění u mužů i žen.

HPV viry jsou velmi rozšířené, během života se s některým z nich setká až 80 % populace. Často navíc infekce HPV bývá bez příznaků a nakažený člověk tak ani nemusí vědět, že je přenašečem. U části populace však může vést k rozvoji genitálních bradavic nebo k určitým předrakovinným změnám, které mohou vést až k rakovině.

  • HPV je sexuálně přenosná infekce. Může se ale šířit i intimním kontaktem a mazlením. I používání kondomu má jen částečný efekt, protože k přenosu může dojít mezi nechráněnými částmi kůže.

  • Mnoho lidí nakažených HPV nemusí mít žádné příznaky a mohou být pouze přenašeči.

  • V průběhu života se s HPV se může setkat až 80 % populace, ale ve většině případů je infekce bezpříznaková a sama odezní.

  • HPV způsobenými onemocněními mohou onemocnět ženy i muži.

  • Zdravotní pojišťovny přispívají na prevenci některých onemocnění souvisejících s HPV – například na každoroční prohlídku na gynekologii (stěr z děložního čípku) nebo na očkování proti HPV z preventivních fondů.

  • Ženy ve věku 35, 45 a 55 let mají nárok na hrazený HPV DNA test u svého gynekologa.

We are parents image

Co může HPV infekce způsobit u žen?

Genitální bradavice

Bradavice se mohou objevit u dětí, žen i mužů a jedná se o nepříjemné onemocnění, které se v mnoha případech opakovaně vrací a jeho výskyt v poslední dekádě vzrostl. Očkování proti němu pomáhá chránit.

Předrakovinné změny, tzv. prekancerózy

Mohou vzniknout po HPV infekci během několika let. Jedná se o změnu v nějaké tkáni, ze které by se časem mohl vyvinout zhoubný nádor (zejména v případě, že prekanceróza nebude včas odhalena a léčena).

Rakovina děložního čípku

Infekce lidským papilomavirem (HPV) stojí až za 90 % výskytu rakoviny děložního čípku. Dlouho se neprojevuje a obvykle se na ni přijde až vyšetřením u gynekologa tzv. cytologií.

Rakovina análního otvoru

HPV infekce způsobuje kolem 60 % případů rakoviny análního otvoru. Toto onemocnění může postihnout ženy i muže.

Rakovina zevního genitálu a pochvy

U žen může HPV infekce způsobit také rakovinu zevního genitálu a pochvy.

Očkování pomáhá předcházet některým onemocněním

Zeptejte se svého gynekologa na očkování proti HPV

Prevence HPV onemocnění

Pomocí očkování můžete zvýšit svoji ochranu proti určitým onemocněním spojeným s některými typy HPV.

V ČR se očkuje už od roku 2006

Hlavním účelem očkování proti HPV je prevence rakoviny děložního čípku, která představuje 82 % všech případů rakovin spojených s HPV.

Posílení kolektivní imunity

Očkováním zvyšujete svoji ochranu, ale také přispíváte k postupné eliminaci některých typů HPV ve společnosti.

Nevynechávejte pravidelné prohlídky

Pravidelný screening ze stěru děložního
čípku může včas odhalit problémy způsobené HPV infekcí.

Očkování má smysl i po zahájení sexuálního života

Pomáhá chránit před určitými onemocněními souvisejícími s typy HPV obsaženými ve vakcíně, se kterými se jedinec ještě nesetkal.

Vakcína Gardasil®9

Gardasil®9 může poskytovat prevenci až proti 90 % případů rakoviny děložního čípku.

Jak zlepšit svou
ochranu?

Očkování proti HPV můžete konzultovat se svým praktickým
lékařem, gynekologem nebo v očkovacím centru

Mohlo by vás zajímat

Kolik stojí očkování proti HPV

Orientační cena za 1 dávku vakcíny Gardasil®9 je 3 200 Kč. Pro starší 15 let platí třídávkové schéma. Na očkování je možné čerpat příspěvek z preventivních fondů zdravotních pojišťoven.

Kam se objednat na očkování?

Dospělé ženy se mohou nechat naočkovat po konzultaci s lékařem u svého gynekologa, praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Seznam poskytovatelů péče v oboru gynekologie a porodnictví je k dispozici zde

Zobrazit více

Nebojte se oslovit svého gynekologa/praktika:

Dobrý den, pane doktore / paní doktorko,

ráda bych s Vámi konzultovala možnost očkování proti HPV.

Prosím, dejte mi vědět, jaké další kroky je potřeba učinit.

Děkuji a těším se na Vaši odpověď.
S pozdravem
[Vaše Jméno]

Dobrý den, pane doktore / paní doktorko,

ráda bych s Vámi konzultovala možnost očkování proti HPV.

Prosím, dejte mi vědět, jaké další kroky je potřeba učinit.
...

Často kladené otázky

Je HPV pohlavně přenosná infekce?

Ano. Pravdou je, že hlavní zdroj přenosu je intimní kontakt. Až 80 % populace je alespoň jednou v životě infikováno virem HPV. U většiny infekce ale bez příznaků odezní, jen asi u 20 % nakažených se mohou rozvinout různé formy zhoubných či nezhoubných onemocnění. HPV se může přenášet i nepohlavním intimním stykem či mazlením.

Jaké je riziko přenosu HPV při orálním či análním sexu?

Při přenosu HPV hraje roli kontakt infikované tkáně, to znamená, že přenos je možný orálním i análním sexem, a to i v případě použití kondomu. K přenosu viru HPV může totiž dojít na nechráněné části těla.

Jak poznám, že mám HPV?

HPV infekce nemusí být řadu měsíců a let zřejmá a může probíhat bezpříznakově. V mnoha případech si s infekcí poradí imunitní systém a tělo se jí dokáže zbavit. To ale neplatí vždy. A právě při dlouhodobé, mnohdy nepozorované infekci HPV vzrůstá riziko rozvoje některých onemocnění, jako jsou genitální bradavice, předrakovinné změny nebo rakovina děložního čípku nebo análního otvoru.

Také existuje test na přítomnost HPV viru v těle. HPV screeningový test je moderní metodou, která dokáže zjistit přítomnost HPV infekce. Ze stěru děložního čípku je možno určit přítomnost HPV.  HPV test umožňuje zjistit přítomnost HPV mnohem dříve, než se mohou projevit předrakovinné změny na buňkách děložního čípku, které mohou vést až k rakovině. HPV screeningový test je hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění všem ženám v 35., 45. a 55. roce života.

Co jsou genitální bradavice?

Genitální bradavice, nebo také kondylomata, jsou ploché, na dotek hladké až sametové papuly (drobné vyvýšeniny) v oblasti genitálií. Genitální bradavice jsou způsobeny HPV infekcí. Zbarveny mohou být stejně jako okolní kůže nebo mohou nabývat různých odstínů mezi bílou a hnědou.

Co je HPV prekanceróza děložního čípku?

Prekanceróza je stav, kde ve tkáni děložního čípku dojde k předrakovinným změnám v důsledku dlouhodobé infekce HPV virem, tedy ke vzniku tzv. lézí, zasažených ložisek. Některé léze se samy zhojí, ale jiné se mohou rozvinout v prekancerózy (předrakovinné změny) a následně třeba i v rakovinu děložního čípku. Prekanceróza děložního čípku se může řešit např. konizací děložního čípku.

Co je konizace děložního čípku?

Konizace děložního čípku je malý chirurgický zákrok, při kterém se odstraní část tkáně děložního čípku, na které došlo k předrakovinným změnám (tzv. prekanceróze) nebo kde se již jeho rakovina projevila.

Je očkování po konizaci nutné?

Očkování po konizaci není povinné, ale pomáhá chránit organismus před určitými typy HPV způsobujícími rakovinu děložního čípku.

Je možné se naočkovat během těhotenství či kojení?

Během těhotenství není očkování proti HPV doporučeno. Pokud žena kojí, je očkování proti HPV možné.

Má smysl očkovat se po zahájení sexuálního života?

Pokud už se žena s některými typy HPV setkala, vakcína jí stále pomáhá zvýšit ochranu proti určitým onemocněním souvisejícím s HPV typy obsaženým ve vakcíně, se kterými se ještě nesetkala.

Očkuje se proti HPV již dlouho?

Proti HPV se očkuje po celém světě již od roku 2006. Celosvětově bylo distribuováno přes 500 milionů dávek vakcín proti HPV.

Kolik očkovacích dávek je potřeba?

Osoby starší 15 let se očkují 3 dávkami vakcíny Gardasil®9. Obvyklé očkovací schéma je následující: druhá dávka se má podat nejméně 1 měsíc po první dávce a třetí dávka se má podat nejméně 3 měsíce po druhé dávce. Celý očkovací cyklus by se měl nejpozději stihnout během 12 měsíců.

Kde je možné se naočkovat?

Očkování může provádět ošetřující praktický lékař nebo gynekolog, ale je možné také absolvovat očkování v některém z očkovacích center.

Kolik stojí jedna očkovací dávka vakcíny Gardasil®9?

Orientační cena za 1 dávku vakcíny Gardasil®9 je 3 200 Kč, ale může se mírně lišit podle ceníku ordinace nebo očkovacího centra, kde bude aplikována.

Další rady pro