Vakcína Gardasil®

Vakcína Gardasil® chrání před 4 typy viru HPV. Ty způsobují onemocnění jako rakovinu děložního čípku nebo u mužů např. rakovinu análního otvoru. Světová zdravotnická organizace (WHO) opakovaně vydala hodnotící zprávu týkající se bezpečnosti HPV vakcín a prohlásila je za bezpečné.1

Vakcína Gardasil® (původně Silgard®)

Gardasil® (původně Silgard®) je vakcína proti lidským papilomavirům. Poskytuje účinnou ochranu proti onemocněním způsobeným typy HPV viru obsaženými ve vakcíně. Tato onemocnění jsou rakovina děložního čípku, análního otvoru, rakovina vulvy a vaginy a genitální bradavice.

Gardasil® chrání proti 4 typům viru HPV: proti 2 typům způsobujícím rakovinu děložního čípku, rakovinu vulvy a vaginy a rakovinu análního otvoru (typy 16 a 18) a proti genitálním bradavicím (typy 6 a 11).

Ochrana proti HPV typům
6, 11, 16, 18
Ochrana proti typům HPV, které způsobují rakovinu děložního čípku, análního otvoru, vulvy, vaginy a genitální bradavice
ano
Pokrytí ochrany proti rakovině děložního čípku
70%
Pokrytí ochrany proti rakovině análního otvoru, vulvy a vaginy
65-85%
Pokrytí ochrany proti genitálním bradavicím
90%
Vakcína vhodná pro ženy i muže
ano
Orientační cena za dávku
3 138,54 Kč * O přesné částce se informujte u svého lékaře či v očkovacím centru.
Hrazeno ze zdravotního pojištění pro 13leté
plně hrazeno * O přesné částce se informujte u svého lékaře či v očkovacím centru.

Očkovací kalendář

Vakcína Gardasil® se (u dětí před dosažením 14. narozenin) podává ve dvou dávkách, později ve třech dávkách. Vakcínu je možné použít od 9 let věku.

Věk 9 až 13 let**

1. dávka Dnes
2. dávka za 6 měsíců

Věk 14 let a starší*

1. dávka Dnes
2. dávka za 2 měsíce po 1. dávce
3. dávka 6 měsíc po 1. dávce

**Alternativně lze podat podle třídávkového schématu (0, 2, 6 měsíců). Druhou dávku je nutno podat nejméně jeden měsíc po první dávce a třetí dávku je nutno podat nejméně 3 měsíce po druhé dávce. Všechny tři dávky musí být podány během období jednoho roku.

Vakcinace nenahrazuje cervikální screening, který je součastí pravidelné gynekologické prohlídky. Protože žádná očkovací látka není účinná na 100 % a přípravek Gardasil® nezajišťuje ochranu proti každému typu HPV ani proti již existující HPV infekci, je nutné docházet na pravidelné gynekologické prohlídky. S dotazy ohledně očkování vakcínou Gardasil® se obraťte na praktického lékaře pro děti a dorost, gynekologa, případně očkovací centrum.

Více o očkování proti HPV

Přečtěte si více informací o průběhu, ceně a opatření při očkování.

Více o očkování
Zdroje: 1. WHO, Weekly Epidemiological Report, 2017, 92, 393–404