Close Mobile Navigation

DÁMY, NAJDĚTE SI ČAS
NA SVÉ ZDRAVÍ

Infekce některými typy HPV viru může způsobit genitální bradavice nebo některé typy předrakovinných změn, které mohou vést až k rakovině. Očkování proti HPV má smysl i v dospělosti.

Co je to HPV?

Lidský papilomavirus neboli HPV je skupina virů přenosných především intimním kontaktem. Některé typy těchto virů mohou způsobit závažná onemocnění u mužů i žen.

HPV viry jsou velmi rozšířené, během života se s některým z nich setká až 80 % populace. HPV infekce často bývá bez příznaků a nakažený člověk tak ani nemusí vědět, že může být přenašečem. U části populace však HPV infekce může vést k rozvoji genitálních bradavic nebo k předrakovinným změnám, které mohou vést až k rakovině.

  • HPV je sexuálně přenosná infekce. Může se ale šířit i intimním kontaktem a mazlením. I používání kondomu má jen částečný efekt, protože k přenosu může dojít mezi nechráněnými částmi kůže.
  • Mnoho lidí nakažených HPV nemusí mít žádné příznaky a mohou být pouze přenašeči.
  • V průběhu života se s HPV se může setkat až 80 % populace, ale ve většině případů je infekce bezpříznaková a sama odezní.
  • HPV způsobenými onemocněními mohou onemocnět ženy i muži.
  • Zdravotní pojišťovny přispívají na prevenci některých onemocnění souvisejících s HPV – například na každoroční prohlídku na gynekologii (stěr z děložního čípku) nebo na očkování proti HPV z preventivních fondů.
  • Ženy ve věku 35, 45 a 55 let mají nárok na hrazený HPV DNA test u svého gynekologa.

Fakta o HPV

Co může HPV infekce způsobit?

I.

Genitální bradavice

Bradavice se mohou objevit u dětí, žen i mužů a jedná se o nepříjemné onemocnění, které se v mnoha případech opakovaně vrací a jeho výskyt v poslední dekádě vzrostl. Očkování proti němu pomáhá chránit.

II.

Předrakovinné změny, tzv. prekancerózy

Mohou vzniknout po HPV infekci během několika let. Jedná se o změnu v nějaké tkáni, ze které by se časem mohl vyvinout zhoubný nádor (zejména v případě, že prekanceróza nebude včas odhalena a léčena).

III.

Rakovina děložního čípku

Infekce lidským papilomavirem (HPV) stojí až za 90 % výskytu rakoviny děložního čípku. Dlouho se neprojevuje a obvykle se na ni přijde až vyšetřením u gynekologa tzv. cytologií.

IV.

Rakovina análního otvoru

HPV infekce způsobuje kolem 60 % případů rakoviny análního otvoru. Toto onemocnění může postihnout ženy i muže.

V.

Rakovina zevního genitálu a pochvy

U žen může HPV infekce způsobit také rakovinu zevního genitálu a pochvy.

Očkování pomáhá předcházet některým onemocněním

Zeptejte se svého gynekologa na očkování proti HPV

Pomocí očkování můžete zvýšit svoji ochranu proti určitým onemocněním spojeným s některými typy HPV.

Hlavním účelem očkování proti HPV je prevence rakoviny děložního čípku, která představuje 82 % všech případů rakovin spojených s HPV.

Očkováním zvyšujete svoji ochranu, ale také přispíváte k postupné eliminaci některých typů HPV ve společnosti.

Pravidelný screening ze stěru děložního
čípku může včas odhalit problémy způsobené HPV infekcí.

Pomáhá chránit před určitými onemocněními souvisejícími s typy HPV obsaženými ve vakcíně, se kterými se jedinec ještě nesetkal.

Gardasil®9 může poskytovat prevenci až proti 90 % případů rakoviny děložního čípku.


Jak zlepšit svou ochranu?

Co můžete udělat

Očkování proti HPV můžete konzultovat se svým praktickým lékařem, gynekologem nebo v očkovacím centru


Kolik stojí očkování proti HPV

Orientační cena za 1 dávku vakcíny Gardasil®9 je 3 200 Kč. Pro starší 15 let platí třídávkové schéma. Na očkování je možné čerpat příspěvek z preventivních fondů zdravotních pojišťoven.


Kam se objednat na očkování?

Dospělé ženy se mohou nechat naočkovat po konzultaci s lékařem u svého gynekologa, praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Seznam poskytovatelů péče v oboru gynekologie a porodnictví je k dispozici zde.

Nebojte se oslovit svého gynekologa/praktika:

Emailem:


Dobrý den, pane doktore / paní doktorko,

ráda bych s Vámi konzultovala možnost očkování proti HPV.

Prosím, dejte mi vědět, jaké další kroky je potřeba učinit.

Děkuji a těším se na Vaši odpověď.

S pozdravem

[Vaše Jméno]

Telefonicky:


Dobrý den, pane doktore / paní doktorko,
rád/a bych s Vámi konzultoval/a možnost očkování proti HPV onemocněním pro své dítě <Jméno Příjmení>, které máte v péči.

Pokud souhlasíte, jaké jsou prosím další kroky, které je nutné učinit?

Často kladené otázky

Ano. Pravdou je, že hlavní zdroj přenosu je intimní kontakt. Až 80 % populace je alespoň jednou v životě infikováno virem HPV. U většiny infekce ale bez příznaků odezní, jen asi u 20 % nakažených se mohou rozvinout různé formy zhoubných či nezhoubných onemocnění. HPV se může přenášet i nepohlavním intimním stykem či mazlením.

Při přenosu HPV hraje roli kontakt infikované tkáně, to znamená, že přenos je možný orálním i análním sexem, a to i v případě použití kondomu. K přenosu viru HPV může totiž dojít na nechráněné části těla.

HPV infekce nemusí být řadu měsíců a let zřejmá a může probíhat bezpříznakově. V mnoha případech si s infekcí poradí imunitní systém a tělo se jí dokáže zbavit. To ale neplatí vždy. A právě při dlouhodobé, mnohdy nepozorované infekci HPV vzrůstá riziko rozvoje některých onemocnění, jako jsou genitální bradavice, předrakovinné změny nebo rakovina děložního čípku či análního otvoru.

Také existuje test na přítomnost HPV viru v těle. HPV screeningový test je moderní metodou, která dokáže zjistit přítomnost infekce. Ze stěru děložního čípku je možno určit přítomnost HPV. HPV test umožňuje zjistit infekci mnohem dříve, než se projeví předrakovinné změny na buňkách děložního čípku, které mohou vést až k rakovině. Screeningový test je hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění všem ženám v 35., 45. a 55. roce života.

Genitální bradavice, neboli kondylomata, jsou ploché papuly (drobné vyvýšeniny) v oblasti genitálií. Jsou způsobeny infekcí HPV a mohou mít odstíny od barvy okolní kůže až po bílo-hnědou.

Prekanceróza představuje stav, kdy v tkáni děložního čípku vzniknou předrakovinné změny v důsledku dlouhodobé infekce HPV. Některé léze se mohou samy zhojit, jiné se mohou dále rozvinout a nakonec vyústit v rakovinu. Řešením může být například konizace děložního čípku.

Konizace děložního čípku je malý chirurgický zákrok, při kterém se odstraní část děložního čípku postižená předrakovinnými změnami nebo rakovinou.

Očkování po konizaci není povinné, ale pomáhá chránit organismus před některými typy HPV, které mohou způsobovat rakovinu děložního čípku.

Během těhotenství se očkování proti HPV nedoporučuje. Pokud žena kojí, je očkování možné.

I když se žena již setkala s některými typy HPV, vakcína jí pomůže zvýšit ochranu proti těm typům, s nimiž se ještě nesetkala.

Očkování proti HPV se praktikuje celosvětově od roku 2006. Dosud bylo distribuováno přes 500 milionů dávek vakcín.

Osoby starší 15 let obvykle dostanou 3 dávky vakcíny Gardasil®9. Druhá dávka se podává nejméně 1 měsíc po první a třetí dávka nejméně 3 měsíce po druhé. Celý cyklus by měl být dokončen do 12 měsíců.

Očkování provádí praktický lékař nebo gynekolog. Vakcinaci je však možné absolvovat také v některém z očkovacích center.

Orientační cena za jednu dávku Gardasil®9 je 3 200 Kč, přičemž cena se může mírně lišit dle ceníku ordinace či očkovacího centra.

Přečtěte si také

O očkování

Jak probíhá a kolik stojí?

Vakcína Gardasil®9

Proti jakým onemocněním pomáhá chránit?

Další rady pro